«نوآفرینی»

«نوآفرینی»

هیچ‌چیزی کاملا بدیع و نو نیست و ایده‌های ما از آموخته‌های دنیای پیرامونمان تاثیر می‌گیرد. نوآفرینی امری بدیع و مبتکرانه است، چیزی که سرمنشا خلق چیزهای دیگر می‌شود و شخصی که این ویژگی را دارد انسانی مبتکر، خلاق و دارای ابتکار عمل است.

داشتن خلاقیت و نوآوری در راه‌اندازی هر کسب‌وکاری می‌تواند زمینه‌ای ‌از ایجاد مزیت رقابتی باشد و این شاخصی مهم برای موفقیت در این زمینه است. کتاب «نوآفرینی» با بررسی مثال‌های گوناگون از زندگی و احوالات افراد متعدد فعال در کارآفرینی، ورزش، نویسندگی، سیاست و غیره مسایل روان‌شناختی پیش‌روی افراد خلاق و نوآفرین را مطرح می‌کند. شناخت این عوامل برای افرادی که قصد دارند با خلاقیت و نوآوری زمینه‌ساز تغییراتی در دنیای پیرامون خویش باشند، بسیار راهگشا خواهد بود.

یکی از جنبه‌های جالب‌توجه این کتاب اهمیت نقش آموزش‌های فرد در کودکی است. نحوه برخورد والدین با فرزندان، چگونگی مواجه بچه‌ها با مشکلات و آموزش‌هایی که در مدارس داده می‌شود، همه و همه در شکل‌گیری شاکله افراد برای نوآفرین شدن، متفاوت فکر کردن و متفاوت عمل کردن اهمیت دارد. نویسنده با بیان پس‌زمینه و پشت‌صحنه خیلی از داستان‌های آشنا، بسیاری از باورهای رایج و بعضا ریشه‌دار بازدارنده‌ و مانع رشد در ذهن مخاطب را می‌شکند و با نگاه موشکافانه و آمیخته به دانش روان‌شناسی همه زوایا را به‌صورت ریشه‌ای بررسی می‌کند تا با روشن کردن زوایای ناپیدای تجربه‌های بیان‌شده موانع را از پیش پای مخاطبانش بر‌دارد.
گرانت در این کتاب پنداشت‌های رایج در مورد نوآفرینی را زیر سوال می‌برد و نشان می‌دهد که هرکس می‌تواند خلاقیت خود را افزایش دهد و برای ایده‌هایی بجنگد که دنیای پیرامونش را بهبود می‌بخشد. او به مخاطبانش می‌آموزد که نوآفرینان بزرگ لزوما ژرف‌‌ترین خبرگی را ندارند بلکه به دنبال دیدی فراخ‌ترند، موفقیت معمولا با پیشی گرفتن بر بقیه حاصل نمی‌شود بلکه با انتظار برای زمان مناسب اقدام به دست می‌آید و به تعویق انداختن کارها گاهی به دست‌یابی به نتایج بهتر کمک می‌کند. این کتاب گنجینه‌ای از توصیه‌ها برای غلبه بر ترس، تردید، ابراز وجود، طرح ایده‌ها و یافتن هم‌پیمانانی در نامحتمل‌ترین جاها ارایه می‌کند و به مخاطبانش انگیزه می‌دهد که دنیایشان را تغییر دهند.
کتاب نوآفرینی در هشت فصل «ویرانگری خلاقانه»، «مخترعان نابینا و سرمایه‌گذاران یک‌چشم»، «به دنبال دردسر»، «عجله کار ابلهان است»، «دخترک موطلایی و اسب تروآ»، «شورشیان آرمان‌خواه»، «بازاندیشی در گروه اندیشی»، «برهم ریختن آرامش و حفظ آن» تدوین‌شده است.


ad