شبکه های اجتماعی و کار آفرینی

شبکه های اجتماعی و کار آفرینی

امروزه شبکه های اجتماعی با نقش تاثیر گذار خود در رشد و آگاهی های عمومی جامعه کاملا بعنوان یکی از پر قدرت ترین رسانه های پذیرفته شده اند. تاجائیکه اکو سیستم کارآفرینی کشور با درک قدرت این رسانه و کانال ارتباطی جدید توانسه است نسبت به فرهنگ سازی و هدف گذاری اهداف اکوسیستم به درستی عمل نماید.

از اینرو بر آن شدیم تا بایکی از فعالان اکوسیستم کارآفرینی که رویگرد فرهنگی داشته و شناخت کاملی از کارکردهای شبکه های اجتماعی داشته گفتگوکنیم. مهمان ما آقای  مهندس محمد منتجب نيا مشاور و توسعه دهنده كسب و كارهاي فناورانه و شبكه هاي اجتماعي بومي، مدير شبكه اجتماعي فرهنگيار، شبكه توسعه فرهنگي كشور هستند. همچنین ایشان  مدير شبكه اجتماعي چشم انداز ايران، شبكه معرفي جاذبه هاي گردشگري، خدمت و محصولات هتلها و دفاتر خدمات مسافرتي، كه با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور راه اندازي گرديده است.

آقای مهندس اجازه بدهید از ابتدا شروع کنیم:

-       تعریف شما از کارآفرینی چیست؟

به نظر من کارآفرینی به فرآیند ارزش آفرینی ارائه خدمت یا محصولی نوین اتلاق می شود که منجر به ایجاد اشتغال پایدار برای کارکنان مجموعه تحت مدیریت کارآفرین می گردد. کارآفرینی همواره با مقولات مختلفی از جمله نوآوری در ارائه خدمت، معرفی و فروش محصول جدید و یا نحوه معرفی و فروش محصولات قدیمی و همچنین بهره مندی از فرصتهای جدید و نوآورانه درآمدزایی با رویکرد ارزش آفرینی ظرفیتهای انسانی متخصصین حوزه فعالیتی کارآفرین همراه بوده است.

مهمترین پارامتر از دید بنده در کارآفرینی ریسک پذیر بودن در سرمایه گذاری مالی و زمانی، با ارزش آفرینی مضاعف فرصت ها و سرمایه های انسانی است که در روند تبدیل فرصت ها، ایده ها و نورآوریها به ثروت و ایجاد اشتغال پایدار برای کارکنان، ریسک پذیری مهمترین نقش را در سرمایه گذاری کارآفرین ایفا می نماید.

-       ایرادات و نواقص اکو سیستم استارت آپی رو چه میدانید؟

استارت آپها از فرآیند تبدیل ایده های نوین و کارآمد به محصول قابل عرضه، اثربخش و درآمدزا، و در نهایت عرضه مناسب محصول تولید شده برای نیل به دو هدف ایجاد ارزش جدید و درآمدزایی صاحبین استارت آپها شکل می گیرند. بدیهی است که در این فرآیند چندین مؤلفه نقش اساسی را ایفا می نمایند:

1-    خلق یک ایده ناب و ارزش آفرین در کسب وکار و ارائه خدمت

2-    سرمایه گذاری مناسب مالی طبق برنامه

3-    تولید فنی محصول کارا و نه لزوماً بدون نفص

4-    عرضه مناسب و تجاری سازی محصول

مهمترین ایراداتی که در این فرآیند وجود دارند که عمدتاً به دلیل نو بودن این فرآیند (از ایده تا بازار) و عدم شکل گیری مناسب ساز و کارهای آن است شامل:

1-    عدم شناخت مناسب برخی از صاحبان ایده از بازار هدف و تعاملات کسب و کارهای آن حوزه است.

2-    عدم اطمینان کافی برای طرح ایده ها برای جذب سرمایه و ترس از سرقت ایده و تولید آن توسط رقبا.

3-    عدم شناخت برخی سرمایه گذاران از اثربخش بودن کسب و کارهای استارت آپی و بازگشت سرمایه و سودآوری.

4-    طولانی شدین دوره تبدیل ایده به محصول استارت آپی و ایده آل نگری صاحبان ایده برای تولید محصول بی نقص که خود منجر به زمانبر شدن عرضه محصول و ورود دیرهنگام به بازار کسب و کار شده و در نهایت به دلسردی متولیان استارت آپ منجر می شود.

5-    عدم مطالعه و شناخت کافی از نحوه ورود به بازار عرضه محصول و روشهای جذب مخاطب

-       در کدام بخش های اکوسیستم قوی هستیم؟

به دلیل ذهن خلاق جوانان ایرانی در ایده پردازی و همچنینن بکر بودن بسیاری از زمینه های کسب و کار برای ارزش آفرینی و ایجاد استارت آپهای جدید زمینه خلق ایده های نوآورانه بسیاری وجود دارد که خوشبختانه در این زمینه بسیار قوی و فعال هستیم. گرچه لزوماً تمامی ایده ها منتج به محصولات قابل عرضه نمی شوند ولیکن تکثر ایده ها خود به نوآوری های ترکیبی کسب و کارها کمک کرده و باعث تعالی و رشد آنها می شود. همچنین نسل جدید متخصصین فناوری های استارت آپی به لحاظ دانش فنی با جدیدترین آموزه های تکنولوژی تولید استارت آپها آشنا بوده و این خود به تولید یک محصول فناورانه در کمترین زمان و بهترین کیفیت کمک شایانی می کند. دیگر مزیت این اکوسیستم پایین بودن هزینه های تولید محصولات استارت آپی به نسبت دیگر انواع سنتی کسب و کارها، البته در ایران، است که خود ریسک سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران بسیار پایین می آورد.

-       وضعیت همکاری و رقابت با کشور های همسایه رو چطور می بینید؟

به همین دلایلی که نقاط قوت اکوسیستم استارت آپی کشور مارا تشکیل می دهند یعنی وجود جوانان ایده پرداز فراوان، متخصصین با دانش روز و پایین بودن هزینه های تولید، و همچنین وجود بازارهای بکر ارائه خدمات کسب و کارهای استارت آپی در جهت رفع نیازهای جامعه های مخاطبین در کشورهای همسایه، این توانمندی وجود دارد تا گوی سبقت را از دیگر رقبای این حوزه ها حتی رقبای اروپایی و امریکایی ربوده و زمینه صادرات تکنولوژی و یا ارائه خدمات کسب و کارهای بومی کشورها را با رویکرد خلق محصولات فناورانه کاربردی در کشورهای دوست و همسایه فراهم آوریم.

-       به نظر شما عوارضی و بی راهه هایی که در کمین استارت آپ های ایران هست کدامند؟

یکی از مهمترین چالشهای استارت آپها سکون، خود محوری و عدم نیاز صاحبان کسب و کارهای استارت آپی به نوآوری و به روزسازی محصول خود با توجه به نیاز مخاطبین و ذائقه بازار و عدم نیاز به بهره مندی از مشاوره های سودمند مشاورین اقتصادی، فنی و کسب و کار است.

-       کارکرد شبکه های اجتماعی را در توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و استارت آپی در کشور چطور می بینید؟

توسعه و فرهنگ کارآفرینی و استارت آپی به این معنی که دیدگاه جامعه را به سمت ارزش آفرینی، بهره مندی از فرصتها و ریسک پذیری در تولید خدمت و محصول نوآورانه رهنمون ساختن با تکیه بر تمامی ظرفیتهایی که در یک جامعه وجود دارد شکل می گیرد . ارکان اصلی شکل گیری یک کسب و کار موفق، پایدار و نوآورانه، زمانی علاقمند به مشارکت و همکاری در راه اندازی استارت آپی جدید می شوند که سوددهی آن برای تمامی ذی نفعان از جمله صاحبان ایده، سرمایه گذاران، متخصصین و در نهایت مشتریان به یک اعتقاد تبدیل شده باشد. ساختارهایی که شبکه گونه می توانند پیوند بین تمامی این ارکان را فراهم آورند مهمترین نقش را در این فرهنگ سازی که منجر به توسعه کارآفرینی استارت آپی می گردد ایفا می کنند. از آنجاییکه شبکه های اجتماعی از برآیند نشر و بازنشر محتواها، خدمات و روابط به اشتراک گذاشته شده بین کاربران، صاحبان خدمت یا محتوا، صاحبان قلم و ایده پردازان سمت و سو و رونق می یابند بهره مندی از این ظرفیتهای درخشان جهت توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و استارت آپی اهمیتی شایان دارد.

ضمن تشکر از پاسخ های صریح شما امیدواریم در آینده بتوانیم بحث تکمیلی را با شما و دیگر عزیزان داشته باشیم.

 


ad