سختی کارهای سخت

سختی کارهای سخت

چارچوب‌های متفاوت زیادی برای درک مساله معین و نامعین وجود دارد. در دنیای معلوم، حساب حکم‌فرماست و می‌توان چیزهای خاص را به‌دقت و قطعیت محاسبه کرد. اما آینده نامعین شبیه چیزی است که در آن نیروی غالب در چگونگی تعبیر جهان، آمار و احتمالات است. نمودارهای زنگوله‌ای و حرکت‌های کاتوره‌ای هستند که چهره آینده را تعیین می‌کنند.

هر کارآفرینی کارش را با چشم‌انداز روشنی از موفقیت شروع می‌کند. ایجاد یک محیط شگفت‌انگیز و استخدام باهوش‌ترین آدم‌ها و درنهایت ساخت محصولی شگفت‌انگیز که مشتری‌ها را ذوق‌زده و دنیا را کمی بهتر کند. ولی کارها همیشه طبق برنامه‌ریزی‌های شما پیش نمی‌رود، این اتفاق عجیبی نیست چون زندگی مخمصه است.

مخمصه با شکست یکی نیست، اما اگر ضعیف باشی منجر به شکست می‌شود و بیشتر افراد قدرت کافی را ندارند. وقتی درگیر مخمصه هستید هیچ‌چیز ساده نیست و هیچ کاری درست به نظر نمی‌رسد. عبور از مخمصه کار آسانی نیست، اما همان‌جایی است که عظمت از آن ناشی می‌شود.

هر مدیرعاملی دوست دارد بگوید که شرکت معرکه‌ای ‌را می‌گرداند، تشخیص درستی یا نادرستی این ادعا کار سختی است، تا اینکه شرکت یا مدیرعامل آن مجبور شود کار واقعا سختی را انجام دهد. برجسته‌ترین مهارت یک مدیرعامل، توانایی تمرکز کردن و انجام بهترین حرکت در زمانی است که هیچ حرکت خوبی وجود ندارد.

برخی از چالش‌ها نسخه‌بردار نیستند، سختی کارهای سخت این است که هیچ فرمولی برای رویارویی با آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل است که مدل‌ها و روش‌های معرفی‌شده در وقت عمل کارایی لازم را ندارند، چرا که سختی‌ ماجرا را آن‌گونه که واقعا هست بیان نمی‌کنند. سختی کار تعیین هدفی بزرگ، مهیج و بی‌باکانه نیست، سختی کار اخراج آدم‌ها برای رسیدن به آن هدف بزرگ است، سختی کار استخدام آدم‌های عالی نیست، سختی کار وقتی است که این آدم‌های عالی کم‌کم خود را محق می‌دانند و چیزهای نامعقول طلب می‌کنند. سختی کار چیدن ساختار سازمانی نیست، سختی کار برقراری ارتباط بین آدم‌ها در ساختاری است که طراحی کرده‌اید، سختی کار دیدن رویاهای بزرگ نیست، سختی کار نیمه‌شب از خواب پریدن با عرق سرد است، وقتی‌که آن رویا به کابوس تبدیل‌شده است.

درست است که هیچ فرمول مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای برای رویارویی با برخی از چالش‌ها وجود ندارد، ولی بااین‌حال توصیه‌ها و تجربه‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند به درد کارهای سخت بخورد و این دقیقا همان کاری است که هاروویتز در کتاب «سختی کارهای سخت» انجام داده است. او در این کتاب فرمولی ارایه نمی‌کند بلکه داستان مشکلاتی که با آن مواجه شده را تعریف می‌کند. به اعتقاد او شاید شرایط فرق می‌کند اما الگو‌ها و درس‌های عمیق‌تر همیشه همان هستند.

هاروویتز که خود مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت‌های مطرحی در حوزه سیلیکون ولی است در این کتاب، داستان تجربیات پشت ‌سر گذاشتن مشکلات و از سر گذراندن مخمصه‌هایی را که در آن گیر افتاده است را با زبانی ساده، روان و داستانی تعریف می‌کند تا برای کسانی که خود را درگیر سختی ساختن چیزی از هیچ‌چیز می‌بینند سرنخ‌ها و الهاماتی را فراهم کند.

کتاب سختی کارهای سخت در ۹ فصل «از کمونیست تا سرمایه خطر‌پذیر»، «جان سالم به درخواهم برد»، «این بار بااحساس»، «وقتی چیزها به هم می‌ریزد»، «مواظب افراد، محصولات و منفعتت باش، به همین ترتیب»، «جریان کسب‌وکار در جریان»، «رهبری کردن، حتی وقتی نمی‌دانی کجا داری می‌روی؟»، «قانون اول کارآفرینی: هیچ قانونی وجود ندارد» و «پایان آغاز» تدوین‌شده است.

نویسنده: بن هاروویتز

مترجم: سعید قدوسی نژاد

ناشر: آریانا قلم

نوبت و سال چاپ: چاپ دوم – تابستان ۱۳۹۶

تعداد صفحه: ۳۸۴ صفحه 

قطع: رقعی

مراجعه به وب‌سایت


ad