رشد سرمایه گذاری در استارت آپ ها

رشد سرمایه گذاری در استارت آپ ها

بسیاری از شرکت های ارزشمند امروز، روزی استارت آپ های کوچکی بودند. ایجاد یک شرکت تجاری بزرگ بدون سرمایه هنگفت برای مثال برای خرید ناوگان دریایی سخت بود. اما امروز نوآوری از گاراژ یک خانه، پارکینگ یا خوابگاه دانشگاه ها آغاز و زمینه ایجاد شرکت های چند میلیاردی را فراهم کرده است. پیامد نوآوری، شکل گیری روزانه صدها استارت اپ در سراسر جهان است که هر یک امید دارند روزی به یک شرکت بزرگ و ارزشمند  تبدیل شوند.

در مقابل هر یک استارت آپ موفق هزاران مورد ناموفق وجود دارد که پیش از به شهرت رسیدن از بین می روند. به همین دلیل عبارت تک شاخ برای اشاره به استارت آپ های یک میلیارد دلاری یا بیشتر استفاده می شود.

از ژوئن سال 2018 اوبر در جایگاه ارزشمندترین استارت آپ چهان قرار گرفته است. ارزش این استارت آپ که در زمینه تاکسی یابی اینترنتی فعالیت می کند، 68 میلیارد دلار است. هرچند بیشتر استارت آپ های ارزشمند در ایالات متحده آمریکا قرار دارد اما آمریکای لاتین و چین هم به مناطق جذابی برای فعالیت و پیدایش استارت آپ ها تبدیل شده است.

به گزارش استاتیستا، به طور تقریبی یک سوم از جمعیت اکوادور در کسب وکارهای نوپا درگیر شده اند و در ایالات متحده آمریکا این میزان 13 درصد است. لنبان، ویتنام و استونی هم در سطوح بالای کارآفرینی فعال شده اند.

سرمایه گذاری در سال های اخیر در استارت آپ ها افزایش یافته است. از سال 2012 تا 2017، سرمایه گذاری در صنایع دست کم 50 درصد رشد کرده است. اما در بخش صنایع پیشرفته و رباتیک، سرمایه گذاری  در سال 2017، 1400 درصد بیش از سال 2012 بوده است.

در سال 2013 سرمایه گذاری در هوش مصنوعی در حدود 1.7 میلیارد دلار آمریکا بوده است. این میزان در سال 2017، به 15 میلیارد دلار رسیده است.


ad