داستان موفقیت یک پزشک در راه اندازی یک استارت آپ فرهنگی

داستان موفقیت یک پزشک در راه اندازی یک استارت آپ فرهنگی

دکتر گلرخ داوران پور در گفت‌وگو با مفدا، در خصوص برگزاری کمیسیون‌های تخصصی کانون‌های فرهنگی در سومین نشست مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت، گفت: کارگاه بسیار خوبی تحت عنوان استارت آپ‌های فرهنگی برگزار شد؛ که به چگونگی تبدیل استارت‌آپهای فرهنگی به کسب و کار جهت ایجاد درآمدزایی می‌پردازد.

وی که خود را هم بنیان گذار استارت آپ «خوب شیم» معرفی می‌کند، ادامه داد: در این کمیسیون دانشجویان در خصوص توانمندی‌ها و علاقمندی‌های خود حرف زدند؛ که بر این اساس به مشکلاتی که دانشجویان در اطراف خود می‌بینند پرداخته و راه کارهای لازم برای حذف این مشکلات ارائه شد.

داوران افزود: انتظار نداشتیم در دو ساعت برگزاری این کارگاه، ایده کسب و کاری شکل بگیرد؛ اما موفق شدیم به روش فکر کردن صحیح در میان دانشجویان بپردازیم زیرا شناسایی مشکل در داشتن یک استارت آپ موفق قدمی بزرگ است و مهمترین قدم در حل مسئله، فکر کردن به رفع مشکل است که در کمیسیون بر روی آن تمرکز شد.

این فعال فرهنگی در زمینه استارت آپ افزود: سطح نشست بسیار بالا است و دانشجویان بسیار پر انرژی ظاهر شده‌اند. نکته جالب این است که این دانشجویان علاوه بر دروس سنگینی که باید پشت سر بگذرانند، توانمندی‌هایی نیز در دیگر رشته‌ها دارند که در کمیسیون برگزار شده فرآوانی این توانمندی‌ها بسیار زیاد بوده است.

وی اظهار داشت: برخی از این توانمندی‌ها در حوزه‌های ساخت انیمیشن، گویندگی، کارگردانی، ساخت تیزر و... بود و این مجموعه شبکه بسیار خوبی از توانمندی‌ها است که پیشنهاد من در این خصوص آغاز کار در کنار یکدیگر است تا بتوانیم محتواهای خوب را در کنار یکدیگر تولید کنیم.

داوران خاطر نشان کرد: در حوزه سلامت این دانشجویان می‌توانند استارت آپ‌های موفقی را ایجاد کنند؛ زیرا دانشجویان پزشکی در این فضا قرار دارند و مشکلات و نیازها را از نزدیک لمس می‌کنند. البته این دانشجویان فرصت کمتری نسبت به دیگر دانشجویان دارند که با این وجود نمی‌تواند موفقیت‌های این قشر را کم رنگ کند.

این فعال عرصه هنری در پاسخ به این سئوال که دیدگاه شما در خصوص داشتن ایده چیست؟ افزود: ایده از نظر من کم ارزش است اما نه در مقایسه با جایگاهی که دارد بلکه در مقایسه با کاری که باید دانشجویان انجام دهند. ارزش اصلی کار به انجام وظیفه‌ای است که برای خود مشخص کرده‌اند.

وی به کم اهمیت بودن حمایت‌های جانبی جهت موفقیت استارت آپ‌ها اشاره و بیان داشت: من هیچ حمایتی دریافت نکردم و این نکته را به دانشجویان متذکر شدم؛ که در حقیقت این شما هستید که باید برای وطن خود کار کنید و نباید این سئوال را برعکس پرسید. در حقیقت باید افراد به حدی دغدغه اجتماعی داشته باشند که خودشان انگیزه انجام دادن کار را پیدا کنند و به دنبال انگیزه دهی بیرونی نروند.

داوران  افزود: اصولا کسب و کارهای نو و استارت آپ‎ها بین دو تا پنج سال زمان می‌برند تا بتوانند به درآمد زایی برسند و هزینه‌های انجام شده در زمان دو سال به برابری می‌رسد که این عدد نسبی است. باید دانشجویان مستقل فکر کنند و اگر بتوانند برای رفع مشکل راه حل ارائه دهند درآمد خواهند داشت.

این برگزیده استارت آپ فرهنگی در کشور به ارتقای جایگاه کانون‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به نسبت گذشته اشاره داشت و گفت: من دانشجوی علوم پزشکی تهران بودم و سنگینی دروس این اجازه را نمی‌داد وارد کانون‌های فرهنگی شوم و این حضور را بعد از فارغ التحصیلی تجربه کردم.

وی اذعان داشت: من در علوم پزشکی تهران تحصیل کردم و در ادامه در رشته زنان و زایمان وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شدم که به دلیل عدم علاقه انصراف دادم و ۱۷ ماه طرح خود را در کرمان در شهرستان کهنوج ادامه دادم و در نهایت با ویدیئوهای آموزشی به اسم «خوب شیم» وارد کار استارت آپی فرهنگی شدم.

داوران با بیان این که این ویدئوها در آپارات قابل مشاهده است افزود: درآمد زایی من از «خوب شیم» مناسب است. در ساخت محتوا موفق شده‌ایم هزینه‌ها را تامین کنیم. در حقیقت این گروه یک نشان ساخته است در خصوص هاسپیتال و فعلا درآمدش خرج هزینه‌ها می‌شود. خوب شیم برنامه آموزشی پزشکان است که تنها از یک کانال بیش از پنج میلیون فوروارد شده است.

این فعال فرهنگی ابراز داشت: استارت آپ دوم یک پلت روم مشاوره پزشکی تحت عنوان هاسپیتال است. با توجه به این که با پیشرفت تکنولوژی نیازهای بسیاری از پیشگیری و درمانی از طریق فضای مجازی شکل می‌گیرد، ما تلاش داریم در برنامه آینده خود این بازار را در  دست بگیریم.

 وی با بیان این که هدف من در ابتدا از ساخت ویدئو‎های آموزشی کمک کردن به بیمارانی بود که به دلیل فشار کاری نمی‌توانستیم آموزش‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهیم، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته اکنون به مدت یک سال و نیم هر هفته یک ویدئو با کیفیت دساخته و جهت استفاده مردم ارائه می‌شود.


ad