• صفحه اصلی
  • اخبار
  • بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند
بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

شرکت‌های کوچک و متوسط ستون اقتصاد مدرن هستند. از این‌رو تامین اعتبار این شرکتها هم برای اشتغال‌زایی مهم است و هم برای رشد اقتصاد کشور. در کشوری مثل اوکراین که تنها ۶ درصد کسب و کارهای آن به منابع مالی دسترسی دارند، چه کار می‌توان انجام داد؟‌ چگونه می‌توان دسترسی کسب و کارهای کوچک به منابع مالی را تسهیل کرد؟‌ بانک سرمایه‌گذاری اروپادر این راستا دست به ابتکار جالبی زده است.

تعداد شرکتهای اوکراینی که به منابع مالی دسترسی دارند ۳ برابر می‌شوند

شرکت‌های کوچک و متوسط در اوکراین برای بیش از ۴ میلیون نفر شغل ایجاد کرده‌ و حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تامین می‌کنند.

بانک سرمایه‌گذاری اروپا برنامه‌ای را برای تسهیل اعطای وام از سوی بانک‌های محلی در اروپا به شرکت‌های کوچک و متوسط در اوکراین آغاز کرده است.

این برنامه قادر است تعداد شرکت‌های اوکراینی را که برای رشد و توسعه به منابع مالی دسترسی دارند، سه برابر کند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی کمیسیون اروپا خبر از برنامه جامع اختصاص بسته کمک مالی به ارزش ۱۱ میلیارد یورو برای حمایت از اقتصاد اوکراین داد.

۳ میلیارد یورو از این پول، طی دوره سه ساله از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی به دوبرابرکردن فعالیت بانک سرمایه‌گذاری اروپا در اوکراین اختصاص داشت.

بانک موسوم به «RAIFFEISEN BANK AVAL» یکی از بانکهای اوکراینی طرف بانک سرمایه گذاری اروپاست که در دسترسی به منابع مالی به شرکت‌های کوچک و متوسط اوکراینی کمک می‌کند.

روسلان اسپیواک، مدیرعامل بازرگانی این بانک به یورونیوز می‌گوید: «در حال حاضر تنها ۶ درصد کسب و کارهای اوکراین به منابع مالی دسترسی دارند که بسیار کم است. با کمک ابتکار بانک سرمایه‌گذاری اروپا می‌توان این رقم را سه برابر کرد که برای اقتصاد اوکراین مهم است.»

دریافت دو وام به ارزش یک میلیون یورو به لطف ابتکار بانک سرمایه‌گذاری اروپا

شرکت موسوم به «پولیسیا -۲۰۰۲» Polissia-2002 شرکت صادرات چوب است. این شرکت در کی‌يف، پایتخت اوکراین یک نمونه از شرکت‌هایی است که با استفاده از برنامه بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای تضمین وام بانکهای محلی در اوکراین، توانسته به سرعت رشد کند.

این شرکت که در سال ۲۰۱۴ میلادی تاسیس شد، به سرعت در حال رشد است و در حال حاضر به طور متوسط ماهیانه ۲۰۰۰ مترمکعب کاج تولید می‌کند.

به تازگی به لطف تضمین اعتباری بانک سرمایه‌گذاری اروپا این شرکت توانسته دو وام به ارزش یک میلیون یورور از بانک «RAIFFEISEN BANK AVAL» دریافت کند.

یاروسلاف بایو، یکی از صاحبان شرکت «پولیسیا -۲۰۰۲» می‌گوید: «با این وام‌ها شرکت توانست وارد فاز جدیدی شود: توانستیم کوره‌های چوب خشک کن و کارگاه قطع چوب و انبار جدید به شرکت بیفزاییم.»

کوره‌های جدید چوب خشک کن در ایتالیا ساخته شده‌اند. با این کوره‌ها شرکت می‌تواند ماهیانه ۱۵۰۰ مترمکعب چوب خشک کند. امروز ۹۰ درصد تولید شرکت به سراسر اتحادیه اروپا، آسیا و خاورمیانه صادر می‌شود.

یاروسلاف بایو می‌افزاید: «امروزه رقابت در سطح جهان بالاست. در نتیجه شرکت می‌بایست خیلی سریع رشد می‌کرد. با تضمین اعتباری بانک سرمایه‌گذاری اروپا موفق شدیم به سرعت وارد فاز جدیدی بشویم.»


ad