ایران چهل و هشتمین کشور جهان از نظر تعداد استارت آپ ها

ایران چهل و هشتمین کشور جهان از نظر تعداد استارت آپ ها

ایران در بین 188 کشور جهان رتبه 48 را از نظر تعداد استارت آپ ها کسب کرده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک گزارش موردی تحلیلی که در آذرماه سال جاری منتشر شده به وضعیت استارت آپ های ایرانی پرداخته است. این گزارش علاوه بر معرفی استارت آپ های موثر جهان ده استارت آپ برتر ایرانی و مراکز و نهادهایی که برای تقویت کسب وکارهای نوپا شکل گرفته را هم معرفی کرده است.

مرکز شتاب دهی نوآوری و مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب وکارهای نوپا فاوا با هدف تقویت قضای کارآفرینی و شتاب دهی به رشد شرکت های نوپای ایرانی در سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرده است. این دو مرکز با حمایت دولت برای تقویت کسب وکارهای نوپا فعالیت می کنند. دولت تلاش کرده در دو سال گذشته نقش تسهیل گری در فضای استارت آپی را بهبود ببخشد. با همین هدف بودجه 500 میلیارد تومانی

با توجه به مجموع تلاش های انجام شده، ایران توانسته در بین 188 کشور جهان رتبه 48 را از نظر تعداد استارت اپ ها به خود اختصاص دهد. کشورهای امریکا، هند، انگلستان، کانادا، اندونزی، آلمان و فرانسه، استرالیا، اسپانیا و برزیل در 10 رتبه اول قرار گرفته اند. استارت آپ های مدیوم با سوژه به اشتراک گذاری ایده ها، پیکس 500 با موضوع عکاسی، ایر بی اند بی با موضوع اقامت، هات سوییت، با موضوع مدیریت رسانه اجتماعی و اوبر با موضوع حمل و نقل از پنج استارت آپ برتر دنیاست.

 

از سوی دولت برای توسعه خدمات کسب وکارهای نوپا  که در زمینه شبکه ملی اطلاعات فعالیت می کنند در نظر گرفته شده است.


ad