اسنپ ، تپسی و دیگران: نظارت یا پوششی برای بی کفایتی

اسنپ ، تپسی و دیگران: نظارت یا پوششی برای بی کفایتی

اسنپ ، تپسی و دیگران: نظارت یا پوششی برای بی کفایتی

 

اجازه بدهید در ابتدا یکی دو تا خاطه را با هم مرور کنیم:

اول: سه سال پیش یا همان حوالی،جایی بودید و میخواستید یک تاکسی از آژانس بگیرید، حتی تا ساعتی باید منتظر می ماندید،  اگر خوشبخت بودید،فردی می آمد هر قیمتی که می خواست از شما می گرفت، از هر مسیری که میخواست می رفت و ...........

دوم: اگر خدای نکرده بارانی می آمد، هر ده سال یک بار برفی می آمد، ساعت از هفت شب می گذشت و هوا گرم یا سرد می شد و........ باید تنها و یا با زن و بچه در خیابان می ماندید  تا یکی پیدا شود و از سر ترحم  شما را سوار کند.

سوم: گاه و بیگاه می شندیم و می خواندیم که اتفاقات ناگواری برای خانم ها در مسافر بر های شخصی می افتاد و باقی قضایا.

نمونه ها و خاطرات از این دست بسیارند و برخی هنوز هم جاری، تاکسی های به اصطلاح اینترنتی تانستند تقربا خدماتی را که یک ملت شایسته دریافت آن هستند را ارائه بدهند حتی باوجود اخبار ناخوشایندی که گاه و بیگاه شنیده می شود.

برخی جلسه گذاشته اند که باید بر تاکسی های اینترنتی نظارت داشت، این موضوع را میتوان از دو جنبه دید:

یک: اینکه شهرداری ها  مگر همین الان نظارت موثری بر روی تاکسی های معمولی دارند که بخواهند بر تاکسی های اینترنتی نظارت داشته باشند، شهرداری ها در کار خود  وامانده اند و این اشتیاق برای نظارت بر تاکسی های اینترنتی به نظر می رسد که بیشتر بوی اقتصادی بدهد تا دلسوزی برای مردم. چه آن زمان که مجوزهای میلیاردی آژانسها جا به جا می شد و هر منطقه شهری در قرق  چند آژانس بود و چه اتحادیه تاکسیرانی که تقریبا هیچ نظارت موثری بر عملکرد تاکسی ها ندارد همه و همه بیانگر این است که هرکسی باید سرش تو کار خودش باشه و شهرداری هم به همین شغل شریفی که دارد ادامه بدهد.

اما روی دوم سکه که خود تاکسی های اینترنتی هستند به نظر بنده هنوز نتوانسته اند انسجام و فرهنگ کاری را در بین رانندگان خود فراهم کنند.  بسیاری از رانندگان (به نظر بنده) از وضع موجود ناراضی هستند، مانیفست اخلاقی و کاری شرکت های تاکسی اینترنتی هنوز منتشر نشده است و داده های کاربران مشخص نیست به چه صورتی محافظت می شود و  برخی هنوز تکامل پیدا نکرده اند از منابع خاصله به دنبال ورود به بازار های دیگری می باشند که نشان دهنده عدم درک صحیح از بازار و مکانیسمها و فرایند های کاری خود می باشند.

و درپایان لازم است بدانیم که بسیاری به دنبال نظارت هستند تا سرپوشی بر بی کفایتی و ناکارآمدی های خود و نهادهای متبوعشان بگذارند.

و سخنی با حاکمیت:

بگذارید مردم خود به تولید ثروت بپردازند و از مداخله در کار آنها بپرهیزید، اقتصاد دولتی سالهاست در تمام دنیا شکست خورده است، چرخ را از اول اختراع کنید.

استارت آپ ها به نظر حقیر تنها موتور موجود برای رونق اقتصادی در اندازه ملی هستند.

 


ad